Ohně Mistra Hieronyma
Bohatě ilustrovaná novela líčí příběh historika umění, který se snaží pochopit smysl obrazů starého Mistra Hieronyma Bosche a přitom prožívá nezvyklá dobrodružství ve svém domě i v galerii, kde pracuje. Živý, až místy detektivní děj je proložen jeho úvahami o obrazech, které jsou v novele zobrazeny v celku i v detailech.
Jaroslav Kříž
Jaroslav Kříž (narozen 5. 6. 1939) je původním povoláním přírodovědec. V letech 1973 až 1990 byl z politických důvodů z Akademie věd vyhozen a pracoval v průmyslu. V tom mezidobí 18 let se začal zabývat literaturou, psal hlavně povídky (česky a anglicky, vysílán a oceněn BBC). V roce 1990 se vrátil na vědecký ústav a věnoval se hlavně vědě. Nicméně v příštích letech uveřejnil řadu esejů v Kritickém sborníku, Tvaru a Estetice. Od roku 2000 začal znovu systematicky psát prózu. Knižně uveřejnil romány Doteky ve tmě (Ikar 2004), Kruhy na vodě (Paseka 2005), Sestra Mneme (Ikar 2007), Čas lásky, čas trpkosti (Akcent 2010), Život na úvěr (Pistorius a Olšanská 2010) a Ztracená ve tmě (Akcent 2011),
Proč si koupit tuto knihu ?
Bosch bylo jenom umělecké jméno, kterým malíř desky signoval. Dá se tak začít kniha? Trochu konvenční forma, ale neměl to být přece román. Zkusme to kousek dál. O pravém jménu teď už nemůže být pochyb, to by asi řekl, kdyby se přinutil psát: JHeronimus van Aken. Opakoval to jméno polohlasem, když si kladl šunku na rohlík. Bosch pocházelo zřejmě z jména města, v kterém žil: ´s Hertogenbosch, Vévodův les, v severních Brabantech…. A přitom, napůl ukrytý pod těmi úvahami, mu hlavou pádil strach. Nemoc mu připadala jako zvíře, které kolem něho ve tmě tiše přechází a chystá se ke skoku. Přitom nemoc nebyla někde v prostoru mimo něho, ale v něm a nejspíš dávno v skrytu hlodala.