Když dějiny tečou
Knížka "Když dějiny tečou" volně navazuje publikaci: "Když už mi nešlo mlčet". Jedná se o soubor autorových textů zabývajícíh se politickou situací doma i ve světě, jež uveřejňoval v Literárních novinách, na AltPressu a v Disidentech.org. Jednotlivé články jsou řazeny do tří základních tématických bloků, jež se nazývají: Křivá ústa mediální, Vrchol pokrytectví a Systém s maskou alternativy. Na základě těchto statí napsal autor též Balady o době na hlavu, z nichž většina zazněla na jeho autorském čtení: https://www.youtube.com/watch?v=b3sdd0vZv7w.
Žijeme v době, kterou V. Bělohradský přiblížil metaforou o "tekutém hněvu". Je to doba velice dynamická, doba, kdy se náš systém hroutí přímo před našima očima (a manipulující mainstreamová média před námi stojí jako nahý Andersenův císař) - a kdy mnozí z nás tápou, kam dál. Snad předkládané texty aspoň trochu čtenáři pomohou. Minimálně v tom, že se na chvíli zastaví a zamyslí.
Marek Řezanka
Narozen 15. 5. 1980, textař a básník.
V roce 2009 vydal u nakladatelství Plot sbírku básní, Otisky (knížku ilustroval grafik, Jiří Staněk).
Další autorovou knížkou, již ilustroval J. Staněk, je knížka: Děti objevují svět (Gemini Publishin Prague, 2013).
V roce 2016 vydalo nakladatelství Monument jeho sbírku básní Procházky po Jelení.
Na YouTube pak lze dohledat jeho autorské čtení Balad o době na hlavu v Jazzové sekci ze dne 28. 9. 2016.
Publikuje na serverech Pismak.cz (Muamarek) a LitWeb.cz (Marek).
Více o autorovi lze nalézt na www.muamarek.cz
Proč si koupit tuto knihu ?
Klade si otázky, jež považuji v současnosti za aktuální.
V prvním oddíle se věnuji selhání většinových mainstreamových médií, respektive v těchto statích poukazuji na neslučitelnost nezávislého objektivního zpravodajství se systémem, jehož podstatou je maximalizace zisku stále užšími, ale o to mocnějšími „elitami“.
Ve Vrcholu pokrytectví se zabývám různě křiklavými dvojími metry. Metry, které nutně společnost rozdělují. Pokud se máme s nějakými hodnotami identifikovat, musí to být hodnoty univerzálně použitelné.
Je žalostné, jak zejména v naší společnosti nějaká výraznější alternativa chybí. O to více můžeme sledovat, jak se současný systém opírá o různé rádobyalternativy, které ale nejsou důvěryhodné, čímž se dostáváme k předchozímu oddílu týkajícímu se pokrytectví.
Sledujme bedlivě, co nám kdo nabízí – a co sleduje.